Vysychání půdy
Možná už jste viděli ty apokalyptické obrázky s půdou rozpraskanou a pustou, poloprázdná koryta řek, mizející studánky, vysychající studny. Není to bohužel fikce, je to realita dnešních dnů. Prší méně než jak jsme byli dříve zvyklí, v řekách je v létě mnohem méně vody, ubývá i podzemní voda a půda je leckde tak vyprahlá, že tráva žloutne a zasychá. Kdo má zahrádku, jen se smutkem pozoruje, jak se mu uprostřed léta proměňuje v poušť. A květiny, zelenina i ovocné stromy žijí jen díky tomu, že je jejich majitelé s urputností denně zalévají.
Pomoc květinám
Milujete květiny a vždy z jara si jich plno vysadíte do květináčů, truhlíků i do záhonů? U těch na oknech a pod pergolou, které mají za cíl především zdobit a vytvářet příjemnější prostředí, se počítá s tím, že je budete denně zalévat. Neprší na ně a vlhkost nenatáhnou ani z půdy. I proto řada lidí používá samozavlažovací truhlíky a různé nástroje, které umožňují plynulejší a pravidelné dávkování vody rostlinám v květináčích. Květiny pak krásně rostou, kvetou a daří se jim.
Květiny na zahrádce
Mít květinový záhon je pastvou pro oči. Jenže když přijdou sucha a dlouho neprší, květiny jsou první, které na to doplatí. Začnou usychat, květ se jim smutně skloní k zemi, listy vypadají jako bez života. Pokud takovou scházející květinu nezalijete, přijde další fáze, kdy vyschne zcela a už ani zalévání ji nevzkřísí. Někdy přitom stačí pouhých pár dní a je konec.
Pravidelná zálivka
Pokud neprší a zároveň svítí slunce, je potřeba zalévat zahrádku alespoň jednou denně. Většina lidí zalévá navečer, ale není to nutný čas. Pokud budete mít čas a rostliny zalijete dopoledne i odpoledne, bude to úplně nejlepší.
Výhodnější než zalít je proudem vody z konve je pořídit si na konev kropítko a pokropit květiny podobně jako by pršelo. Svlaží se tak celé a prospěje jim to. Navíc díky tomu ušetříte vodu a květiny zbytečně „neutopíte“. Podobně je rizikové i zalévání z hadice – příliš silný proud může květiny poničit, takže je potřeba pořídit si i na zahradní hadici kropící nástavec, který proud zmírní a rozmělní.
Zavlažovací systémy
Majitelé velkých zahrad, kteří nechtějí mít z trávníku poušť a ze záhonků pustinu, často sahají po různých samozavlažovacích systémech, rozprašovačích a tak dále. Není to nízká investice, ale na druhou stranu si tím zajistíte prosperující zahradu, které se bude dařit i za velkého sucha. Jediné, co k tomu potřebujete, je stálý zdroj vody – a nejideálnější je v tomto případě studna.
Přečtěte si také Hospodyně, uklízečka, au-pair. Kdo vám může ulehčit život? nebo 3 tipy, jak ulehčit seniorům bydlení