Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o. - Vysoušení vlhkého zdiva.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - Hliníková a plastová okna Ostrava. Okna vhodné i do pasivních domů.

Klempířství Dambor - klempířské práce v Brně a okolí. Obraťte se s důvěrou na náš tým zkušených profesionálů.

Dokurzu.cz - velký výběr rekvalifikačních kurzů ve vašem kraji.

NESTSERVICE s.r.o. - stavíme monolitické betonové stropy po celé ČR.

Švec beton - unikátní designové betonové schodiště. Realizace po celé ČR.

TOKAREX spol. s r.o. - realizace anhydritové podlahy po celé ČR.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečovací systémy Brno.

Jak zazimovat zahradní nábytek?

Venku ho nenechávejte

Možná žádné uskladnění nábytku na zimu neřešíte. Máte zastřešenou pergolu, a tak nábytek necháte celou zimu tam. Ostatně, v hezkých zimních dnech si člověk rád posedí na hřejivém sluníčku a připomene si, že jednoho dne se zase vrátí teplo a s ním jarní pohoda na zahrádce. Jenže váš nábytek má možná úplně jiný názor. I když ho totiž necháte pod zastřešením, nedělá mu to venku v zimě dobře. Musí totiž čelit poměrně častým změnám počasí – od vlhka přes vysušující mrazy přes slunce po sníh. Takže zejména dřevěný zahradní nábytek byste na zimu měli uskladnit do sucha a do prostor se stálou teplotou, protože díky tomuto kroku vám vydrží o mnoho let déle.

Záleží na materiálu

Někdo má možná kovový nábytek. Pevný, kvalitní, odolný. A pod zastřešením. Takový venku teoreticky můžete nechat i přes zimu, protože kov není přírodní materiál a tak je vůči zimnímu počasí více odolný. Pokud není nijak poškozený, takže nehrozí jeho reznutí, nevadí mu vlhko, sníh, déšť ani mráz. Je potřeba jen z něj sundat polštáře a podsedáky, které by se vlhkem mohly zničit – ale samotné kovové židličky, stolek či křesílka můžete nechat na zahradě. Opět je ale lepší mít nábytek pod střechou a zbytečně ho nenechávat pod nebem.

Plastový nábytek

Nejsložitější je to s plastovým nábytkem. Ten je totiž levný, ale také nejméně odolný. Okolní teplota, déšť a sníh na něj mají velký vliv. A mohou ho snadno poškodit. Stačí, aby začalo mrznout, a plasty mohou začít praskat. V mrazu si sednete na plastovou židličku a rázem jste na zemi a bez židličky. Pokud takový nábytek nemáte možnost uskladnit, je potřeba ho na zimu aspoň zakrýt plachtou, aby nemokl.

A pozor, pokud máte nábytek z umělého ratanu, hrozí mu stejná rizika jako u plastového zahradního nábytku. I tady může dojít k poškození mrazem a popraskání. Takže umělý ratan je potřeba před zimou chránit ještě víc. A nebo se při koupi ujistěte, že je daný typ mrazuvzdorný (což může být, ale nemusí).

Plachty

Nemáte možnost nábytek na zimu uskladnit, protože vám na to zkrátka chybějí vhodné prostory? V tom případě je dobrým řešením pořídit si na něj plachty a těmi ho zakrýt. Prodávají se dokonce i speciální plachty na nábytek, ale stačí vám ty obyčejné – nepromokavé. Dále se snažte, aby židle byly poskládané do sebe, pokud jsou stohovatelné. A pokud máte nábytek běžně na trávě, odsuňte ho z ní na zpevněnou plochu.

Přečtěte si také Jak se starat o květiny, když je sucho a horko? nebo 3 tipy, jak ulehčit seniorům bydlení.

Fotografie