Jedno z velkých dilemat při zařizování bytu, a dětských pokojů především, představuje výběr podlahy. Každý materiál a provedení má svá pro a proti. My bychom rádi vyzdvihli výhody dřevěné podlahy, o níž si stále ještě mnoho lidí myslí, že se speciálně do dětského pokoje vůbec, ale vůbec nehodí. Je to ale skutečně tak?
Tvrdost a odolnost
Dřevo je přírodní, hřejivý materiál. Tvrdost je nejvíce ovlivněna druhem stromu, dubová či buková podlaha je tvrdší a hodí se do více namáhaných místností, zatímco smrk či borovice jsou měkčí, ale pochopitelně také náchylnější. Měkká dřeva nejsou tak nášlapově hlučná, jako ta tvrdší. Odolnost dřeva lze příznivě ovlivnit vhodnou povrchovou úpravou, takové dvě až tři vrstvy laku zvýší schopnost dřeva odrazit útoky dětských hraček a zároveň uchovají ostatní vlastnosti daného dřeva. Ve srovnání s laminátovými plovoucími podlahami je dřevo stejně odolné, některé jeho druhy jsou navíc měkčí a tedy pro pohyb našich nejmenších příjemnější.
Tepelné vlastnosti
Ve srovnání s jinými povrchy vede dřevo v subjektivní hřejivosti. Je to dáno přírodní strukturou, která uchovává teplo a nestudí. Pro období, kdy se děti plazí, lezou a hrají si převážně na podlaze, je tato vlastnost k nezaplacení. Teplejším materiálem je už jen koberec.
Prašnost
Zůstaňme u srovnání s kobercem. Koberce jsou super. Jsou měkké, jsou teplé, existuje nepřeberné množství velikostí, tvarů, designů, délky vlasu, obrázků..zejména dnes seženete koberec s jakýmkoli motivem, který přesně zapadne do ladění dětského pokoje. Nicméně koberce mají jednu velikou nevýhodu a to je fakt, že se v nich drží prach. Prach a roztoči. V době, kdy stoupá počet alergiků mezi malými i většími dětmi, je to dost nevýhoda dost podstatná. Jen extra výkonné vysavače si s tím dokáží poradit. A tak se může stát, že si vaše děti budou hrát na designovém fancy koberci s Prasátkem Peppou a u toho slzet a kýchat o stošest. Na dřevěné podlaze roztoče nenajdete a prach z ní snadno setřete či vysajete. A o ostrůvek na hraní nebo útulný prvek se postará koberec kusový, nejlépe takový, který můžete lehce vyklepat a snese praní v pračce.
Údržba
Tak tady, pravda, dřevěné podlahy trochu ztrácí svůj náskok před ostatními podlahovými krytinami. Dřevo si příliš nerozumí s vodou. Loužička od psa, vylité pitíčko, příliš mokrý mop či hadr na zem mu skutečně dlouhodobě nedělají dobře. Nemluvíme o pár minutách, než si všimnete. Ale například nevytřená louže přes noc nebo zapomenutý vodou nacucaný hadr mohou na podlaze nechat (bohužel) nevratnou stopu. Nicméně, pokud bude pravidelně vysávat s nástavcem na tvrdé podlahy nebo stírat prach jen vlhkou textilií, dřevu tím určitě neublížíte, naopak, na oplátku vám bude sloužit dlouhé, dlouhé roky.
Ekologie
Dřevo je udržitelný materiál. Dřevo vyroste, je to materiál obnovitelný, až jednou vašim dětem nebo jejich dětem doslouží, můžou s ním ještě zatopit. Dřevo se ničím nenapouští, neuvolňuje kromě vůně pryskyřice žádné látky, které byste museli doma inhalovat (a stále jsme v dětském pokoji, opravdu chcete, aby vaše miminko vdechovalo karcinogenní formaldehyd nebo jiné těkavé aromatické uhlovodíky, oplývajícími mnoha zdravotními riziky?). Věděli jste, že z PVC či plovoucích podlah se takové látky postupně uvolňují déle než rok? Stejně tak podlepené, především celoplošné koberce prodávané v rolích, uvolňují různá reziua rozpouštědel a lepidel, použitých při jejich výrobě.
Úklid
Jak bylo výše zmíněno, na dřevěnou podlahu nelze jít s mokrým hadrem. Začněte úklid vysátím vysavačem s nástavcem pro tvrdé podlahy (pozor na kamínky!) nebo zametením (doporučujeme smeták s přírodním chlupem, déle vydrží a snadno z něj oklepete prach). Tím se zbavíte nejviditelnějších nečistot a velmi brzy zjistíte, že pravidelným vysáváním značně omezíte nutnost vytírat. Pokud není zbytí, použijte důkladně vyždímaný mop či hadr.
Cena
Pořizovací cena dřevěné podlahy je vyšší. Platíte za přírodní materiál, který mnoho let roste (smrk asi 20, duby a buky i 80 a více..), který musí někdo pokácet, nařezat, zpracovat… Ale vydrží. Vzpomeňte na naše předky, ti movitější měli dřevěné podlahy, které sloužily několik generací. A když ztratí svůj lesk, stačí je přebrousit a nalakovat. Nebo místo laku použijte fermež či mořidlo a dopřejte své podlaze novou barvu.
Tak si myslím, že to hlavní jsme obsáhli a snad se nám podařilo docílit toho, že o dřevěné podlaze nejen do dětského pokoje budete alespoň uvažovat. Potřeby dětí se v průběhu jejich života mění. Miminko chce mámu, batole hodně hraček (hlavně lega, to je jasné), školák počítač a klid a tak dále. Nábytek v pokoji vyměníte za život svých dětí několikrát. Ale dřevěná podlaha, ta může s vaším dítětem prožít celý život.